11 Lut 2013

Co powinniśmy wrzucać do pojemnika w kolorze zielonym, niebieskim czy żółtym? Gdzie powinna trafiać pielucha, a gdzie karton po mleku? Pokażemy, poinstruujemy!

Zanim nasze domowe odpady trafią do właściwych kontenerów warto wstępnej segregacji dokonać już w domu. Oddzielić od siebie butelki szklane od gazet, pojemniki papierowe od plastikowych opakowań, puszki od foliówek. itp. Następnie zapakować śmieci do worków i dopiero wtedy udać się do punktu segregacji odpadów.

Segregowanie wcale nie jest takie trudne. Łatwo można się tego nauczyć i przyzwyczaić.

 

 

 

Do kontenera w kolorze niebieskim powinien trafić PAPIER:

- wszelkie gazety, czasopisma, katalogi i prospekty, papier szkolny i biurowy, książki w miękkich okładkach lub z usuniętymi twardymi okładkami, papierowe torby, pudełka kartonowe i tekturowe, tekturę, papier do pakowania.

Nie wyrzucamy - papieru zabrudzonego, tłustego, z folią, kartonów po mleku i napojach, pampersów, środków higienicznych (podpasek, tamponów, wkładek, wacików, patyczków) a także papierów higienicznych, tapet, worków po cemencie.

 

Dodatkowo przed wyrzuceniem usuwajmy zawsze zszywki i inne metalowe lub plastikowe elementy papierowego opakowania.


Do kontenera w kolorze żółtym powinny trafić TWORZYWA SZTUCZNE - PLASTIK

butelki po napojach, po płynach do mycia, plastikowe: zakrętki, torebki, worki, reklamówki, koszyczki po owocach, kubeczki po lodach, jogurtach itp., puszki po napojach, konserwach, orzeszkach, kapsle, drobny złom żelazny i metale kolorowe.

Nie wyrzucamy - butelek i pojemników: z zawartością, po olejach spożywczych, chłodniczych, silnikowych, opakowań po lekach, zabawek, sprzętu AGD, styropianu, opakowań po aerozolach, puszek po farbach, baterii.

Koniecznie zgniatajmy butelki i metalowe puszki przed wyrzuceniem a pozostałe opakowania oczywiście myjemy.


Do kontenera w kolorze zielonym powinno trafić SZKŁO

co ważne czyste! I opróżnione:

- butelki i szklane słoiki po napojach i żywności, butelki po napojach alkoholowych, szklane opakowania po kosmetykach.

Nie wyrzucamy - szkła stołowego, fajansu, porcelany i ceramiki, luster, szyb okiennych, witraży, żarówek i lamp, szkła żaroodpornego i zbrojonego, doniczek, szkła okularowego, ekranów i lamp telewizyjnych, szyb samochodowych.

Nie wolno nam tłuc szkła przed wyrzuceniem do pojemnika i oczywiście wyrzucamy zawsze czyste opakowania!


Do tego kontenera wrzucany odpady biodegradowalne:

- liście, chwasty, trawa - tylko w cienkich warstwach i powiędnięta, słoma, rozdrobnione pędy i gałęzie roślin oraz wióry i odpady z drewna. Bioodpadami są również odpadki kuchenne np.: obierki po warzywach i owocach, fusy po kawie i herbacie, skorupki jajek - ale bez mięsa, wędlin, ryb i kości!Pojemnik na odpady zmieszane (110 litrów)

Ten pojemnik ustawiony będzie na posesji właściciela. Do niego mają trafiać odpady, których nie możemy wrzucić do pozostałych pojemników ustawionych w spacjalnych punktach, czyli składujemy w nim np.:

•    zabrudzone opakowania plastikowe
•    porcelanę, talerze,
•    zabawki,
•    opakowania po dezodorantach,
•    styropian opakowaniowy,
•    gumę,
•    popiół węglowy,
•    pampersy,
•    artykuły higieniczne (patyczki higieniczne, wata, itp.),
•    potłuczone szyby, śmieci uliczne.

Poleć ten artykuł na portalu społecznościowym

euslugi baner

 baner strazak

program pos banner ogolny 750x200

banerPROW

Organizacje, miasta i stowarzyszenia partnerskie

                      zgzz2   

Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!