06 Lis 2017

Konferencja, prelekcje dla młodzieży, publikacje, konkursy i niecodzienna wystawa. Jakub Bőhme będzie miał w Zawidowie solidną promocję za środki unijne.

O Jakubie Bőhme napisano już dużo i powiedziano wiele. To jednak wciąż za mało. Twierdzą pomysłodawcy projektu pn. „Transgraniczne inicjatywy: Śladami Jakuba Bőhme”, który na nowo odkryje postać Jakuba Bőhme, najbardziej uduchowionego szewca na świecie. Wspomniani pomysłodawcy do zgorzelecka Fundacja EkoRegion, niemieckie Stowarzyszenie Güsa e.V. z Görlitz i Gmina Zawidów. Projekt wspiera także Stowarzyszenie Miłośników Zawidowa.
Partnerzy otrzymali środki unijne na promocje Jakuba Bőhme, docelowo na pograniczu polsko-niemieckim, ale miejscem generującym zadania promocyjne będzie Zawidów. Jakie to działania? Bardzo różne. Przewidziano np. konferencję pn. „Jakub Böhme życie i twórczość” wraz z prelekcjami i projekcją filmu, wycieczkę śladami Jakuba Böhme, koncert muzyki dawnej w wykonaniu uczniów szkoły muzycznej, konkurs tematyczny z nagrodami dla zawidowskich gimnazjalistów, przewodniki i mapy turystyczne oraz wystawę mobilną, prezentującą fenomen sławnego filozofa. Wystawa odwiedzi 3 przygraniczne miasta, ale na stałe zakotwiczy w Ośrodku Kultury w Zawidowie. Projekt, który otrzymał dofinasowanie z Euroregionu Nysa, ruszy jeszcze w tym roku, a zakończy się w marcu 2018 roku.

Jakub Bőhme to najsławniejszy Górnołużyczanin, zawodowo i prywatnie związany z Zawidowem, Gőrlitz i Zgorzelcem. Doskonale znany po niemieckiej stronie granicy, nieco słabiej kojarzony po polskiej. Projekt pn. „Transgraniczne inicjatywy: Śladami Jakuba Bőhme” ma szansę to zmienić.

Elementarną wiedzę o sławnym filozofie powinni mieć przede wszystkim mieszkańcy całego Euroregionu Nysa, gdyż mistyk dokonał rzeczy naprawdę wielkich. Niewykształcony szewc wspiął się na najwyższy ze szczytów filozofii. Wywarł niebagatelny wpływ na polskich wieszczy, zwłaszcza Mickiewicza i Słowackiego. Mickiewicz nie potrafił się wyzwolić od mądrości mistrza do końca swego życia – czcił Böhmego najbardziej ze wszystkich filozofów. Podobnie zresztą jak Czesław Miłosz, dla którego filozofia skromnego szewca z Zawidowa była skarbnicą myśli. Zafascynował Hegla, Goethego i Novalisa. Chętnie cytował go także Jan Paweł II. Do grona obecnych sympatyków Jakuba Böhme należy także aktor Nicolas Cage. Jego obecność w Görlitz i Zgorzelcu wywołała kilka lat temu niemałą sensację. Powodem przyjazdu gwiazdy nad Nysę był właśnie Jakub Böhme i miejsca, w których pozostawił po sobie ślad...

Poleć ten artykuł na portalu społecznościowym

euslugi baner

program pos banner ogolny 750x200

Organizacje, miasta i stowarzyszenia partnerskie

                      zgzz2   

Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!