02 Lut 2018

Dwa pojemniki i trzy worki pojawią na posesji każdego mieszkańca Zawidowa, który segreguje opady. Zmiany zaczną obowiązywać już od marca 2018r. Ale warto się do nich przygotować już teraz.

Wprowadzona kilka lat temu ustawa śmieciowa nie spełnia swojego podstawowego celu - w Polsce nadal za mało segregujemy i zbyt dużo śmieci trafia na wysypiska. Ministerstwo Środowisko wprowadziło więc zmiany w ustawie, które mają wprowadzić „u siebie” wszystkie gminy. Chodzi o to, by śmieci były segregowane „u źródła” , czyli w domach, biurach, urzędach, hotelach itp.

Dziś mieszkańcy Zawidowa wydzielone surowce wtórne (tj. papier, szkło, plastik, metale) wrzucają do tzw. ludmerów czyli dużych pojemników stojących na osiedlu. Są jeszcze bioodpady, które umieszczają w specjalnym koszu. Reszta śmieci trafia do kubła ustawionego na posesji.

Segregacja „po zmianach”
Po zmianach czyli już w marcu, każdy dom (który zadeklarował segregację) powinien mieć na swojej posesji 2 oddzielne kosze na odpady posortownicze i odpady biodegradowalne oraz 3 worki: na papier, szkło oraz metale i tworzywa sztuczne. Innymi słowy mieszkańcy domów jednorodzinnych będą segregować 5 rodzajów odpadów. Czyli tak jak wcześniej, z tą różnicą, że posegregowane odpady wrzucą teraz do worków, a nie do ludmerów. Ludmery znikną z panoramy miasta. Pozostaną jedynie tam, gdzie duże wspólnoty i spółdzielnie zdecydują, że ich wykorzystanie będzie dla ich mieszkańców wygodniejsze.

- Pojemnik na opady posortownicze mieszkańcy mają już na swoich posesjach, ten na „bio” w marcu dostarczy im firma odbierająca śmieci – mówi pracownik Urzędu Miejskiego w Zawidowie. - Ta sama firma dowiezie zestawy worków do segregacji (bez stojaka). Mieszkańcy będą je otrzymywać bezpłatnie. Przy wydawaniu worków obowiązywać będzie zasada worek za worek, czyli firma dostarczy taką ilość worków, jaką odebrała w danym dniu.

Co jeszcze się zmieni?
Zmieni się również częstotliwość wywozu odpadów: worki będą odbierane raz w miesiącu, a pojemniki opróżniane co dwa tygodnie („bio” zamiennie z posortowniczymi). Ta zmiana dotyczy jednak tylko mieszkańców domów jednorodzinnych. Dla mieszkańców bloków terminy wywozu odpadów pozostaną bez zmian.

Warto nadmienić, że każdy kosz ma swojego właściciela, niezależnie od tego czy jest to domek jednorodzinny, czy duża wspólnota. I to on powinien utrzymywać w czystości pojemniki oraz teren wokół pojemników czy boksów śmietnikowych. Kosze właścicieli nie mogą także zajmować chodnika, który jest własnością publiczną. W świetle prawa jest to zajęcie pasa drogowego i podlega opłacie. Jeśli jednak pojemnik ustawiamy na cudzej nieruchomości, powinniśmy to z nim uzgodnić. Jeśli zajmujemy teren należący do gminy, należy to wcześniej uzgodnić z miejscowym Urzędem.

PSZOK - czyli segregacja
W Zawidowie od lipca 2013 roku działa Punkt Selektywnej Zbiorki Odpadów Komunalnych (PSZOK). Mieszkańcy mogą do niego bezpłatnie oddawać różne rodzaje odpadów (w tym „bio”), warto jednak zaznaczyć że odpady trafiające do PSZOK muszą być posegregowane! Im mniej segregujemy, tym wszyscy więcej płacimy za śmieci.

Jeśli mają Państwo jakieś sugestie lub uwagi związane z nowym sposobem segregacji odpadów i chcą się nimi podzielić, prosimy o wiadomości mailowe na adres: dk@zawidow.eu

Poleć ten artykuł na portalu społecznościowym

euslugi baner

program pos banner ogolny 750x200

Organizacje, miasta i stowarzyszenia partnerskie

                      zgzz2   

Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!