05 Lip 2018

W minioną sobotę (30.06.) w Europejskim Centrum Pamięci, Edukacji i Kultury (Stalag) odbyło się przedpremierowe widowisko pt. "My spadkobiercy naszych przodków". Na wielkiej scenie, obok profesjonalnych zespołów tanecznych, mogliśmy podziwiać mieszkańców Zawidowa, którzy do tego występu przygotowywali się pół roku!

Na początku roku w Ośrodku Kultury w Zawidowie wystartował niecodzienny casting - do grupy tanecznej, która połączy pokolenia dzieci-rodziców, wnuków i ich dziadków. Autorem przedsięwzięcia był Stanisław Nowak, baletmistrz na co dzień związany z zespołem Cunewalder Tanzweberei - e.V. On też wybrał kandydatów do Śląsko-Saksońskiego Teatru Tańca „Most”. Dzięki dofinansowaniu unijnemu grupa zawidowian spotykała się przez pół roku na cotygodniowych, bezpłatnych zajęciach z tańca, których punktem kulminacyjnym był sobotni występ pn. "My spadkobiercy naszych przodków".

Ten, kto widział premierowe widowisko, ten już wie, że koncepcja baletmistrza była trafiona, a cel w pełni osiągnięty. Na scenie zobaczyliśmy dzieci i młodzież, a także ich rodziców i znajomych, wszyscy oni mówili jednym językiem, językiem tańca, który porywa, urzeka i pozwala niejednokrotnie wyrazić więcej niż tysiąc słow. Ten uniwersalny środek wyrazu w połączeniu z teatrem, muzyką i choreografią okazał się emocjonalną opowieścią o pięknie kultury tańca, polskiej i niemieckiej. Rodzicom fantastycznie partnerowały dzieci, co jednym i drugim dodawało animuszu i uroku. Całość spektaklu dopełniała profesjonalna narracja i śpiew w wykonaniu Elżbiety Andrusieczko-Tor i Sławomira Ratajskiego. Na słowa uznania zasługują także szyte na miarę kostiumy tancerzy, które zgrabnie korespondowały z fabułą spektaklu.

Obok zawidowskiej grupy wsytąpili także uczniowie ze szkoły podstawowej w Kleindehsa, a gościem wieczoru był Zespół Pieśni i Tańca - Ziemi Bolesławieckiej.

Spektakl w wykonaniu Śląsko - Saksońskiego Teatru Tańca MOST powstał w ramach programu kooperacyjnego Interreg Polska - Saksonia 2014-2020, Stowarzyszenia Cunewaldzkiej Przędzalni Tańca przy współpracy ze Szkołą Podstawową w Kleindehsa i polskim partnerem projektowym Ośrodkiem Kultury w Zawidowie.

Zdjęcia: Patryk Łotocki

Poleć ten artykuł na portalu społecznościowym

euslugi baner

program pos banner ogolny 750x200

Organizacje, miasta i stowarzyszenia partnerskie

                      zgzz2   

Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!