11 Paź 2018

W ubiegłą niedzielę, 7 października w Ośrodku Kultury w Zawidowie odbyło się spotkanie dotyczące programu „Czyste Powietrze”. Mieszkańcy Zawidowa dowiedzieli się jak można dostać dofinansowanie na wymienię pieca i termomodernizację domów jednorodzinnych.

Szkolenie przeprowadził Łukasz Michalski, pracownik Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, instytucji, która będzie weryfikować i rozliczać wnioski mieszkańców. Podczas spotkania najpierw przekazano informacje na temat zanieczyszczenia w naszym regionie. Została przedstawiona prezentacja przygotowana przez Ministerstwo Środowiska. Najbardziej obszerny blok spotkania dotyczył warunków otrzymania dotacji. Na zakończenie nastąpiło podsumowanie wszystkich informacji.

Program "Czyste Powietrze" ZASADY
Program daje możliwość uzyskania dotacji i pożyczki przez osoby fizyczne - właścicieli domów jednorodzinnych na ocieplenie domu, wymianę okien czy na wymianę starego pieca grzewczego. Budynek jednorodzinny to budynek, w którym zostają wydzielone maksymalnie dwa lokale mieszkalne.

Budżet w tym projekcie to 103 miliardy złotych, z tym, że jest to program jednakowy dla całej Polski, dla wszystkich województw, rozpisany na 10 lat.
Warunkami podstawowymi, by skorzystać z programu są :
• Dla budynków istniejących: wymiana starego pieca/kotła na paliwo stałe (biomasa, węgiel) na nowe źródło ciepła spełniające wymagania programu (5 klasa i wyżej, od 1. stycznia 2020 piece ekoprojekt).
• Dla budynków nowo budowanych: zakup i montaż nowego źródła ciepła spełniającego wymagania programu (5 klasa i wyżej, od 1. stycznia 2020 piece ekoprojekt).

Jaką wysokość dotacji zakłada program Czyste Powietrze?
Do końca roku 2018 wysokość dofinansowania będzie się wahać między 30 a 90% kosztów kwalifikowanych inwestycji. Sytuacja ma ulec zmianie od 1 stycznia 2019 - wówczas dofinansowanie wyniesie między 40 a 90%, natomiast 30% dotacja zmieni się w ulgę podatkową. Progi dotacji w programie "Czyste Powietrze" są uzależnione od dochodów uzyskiwanych miesięcznie w przeliczeniu na jedną osobę w rodzinie.
Progi dotacji:
do 90% kosztów inwestycji - 600 zł/os. - pożyczka do 10% wartości dotacji
do 80% kosztów inwestycji - 601-800 zł/os. – pożyczka do 20% wartości
do 70% kosztów inwestycji – 801- 1000 zł/os. – pożyczka do 30%
do 60% kosztów inwestycji – 1001 – 1200 zł/os. – pożyczka do 40%
do 50% kosztów inwestycji – 1201-1400 zł/os. – pożyczka do 50% wartości
do 40% kosztów inwestycji – 1401-1600 zł/os.- pożyczka do 60% wartości
do 30 % kosztów inwestycji - powyżej 1600 zł/os – pożyczka do 70% wartości

Nabór wniosków w programie "Czyste Powietrze" wystartował 19 września. Wnioski składać można przez 10 lat. Wniosek wypełnia się elektronicznie na stronie Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Czas rozpatrzenia wniosku wynosi 90 dni. Do wniosku należy dołączyć dokumenty potwierdzające wysokość dochodu (deklaracja PIT) oraz dokument potwierdzający prawo własności budynku (akt notarialny lub podać numer księgi wieczystej). Maksymalny termin na wykonanie zadania wynosi 24 miesiące, czyli dwa lata po podpisaniu umowy o dofinansowanie. Link do wniosku.

Warunki konieczne do otrzymania dofinansowaniaw
Celem Programu jest poprawa efektywności energetycznej i uniknięcie zanieczyszczeń do atmosfery w budynkach jednorodzinnych, mieszkalnych. Budynek jednorodzinny to budynek, w którym zostają wydzielone maksymalnie dwa lokale mieszkalne. W takim budynku może być prowadzona działalność gospodarcza, jednak powierzchnia przeznaczona na własną działalność nie powinna przekraczać 30% całkowitej powierzchni budynku. Dom może być wolno stojący lub w zabudowie szeregowej. Formy dofinansowania przewidziane w programie to dotacja oraz pożyczka. Program przewiduje dofinansowania na następujące działania:
Termomodernizacja, czyli:
- wymiana stolarki okiennej w domu jednorodzinnym, jak również drzwiowej (tylko drzwi zewnętrzne i bramy garażowe),
- docieplenie ścian zewnętrznych oraz ścian wewnętrznych oddzielających pomieszczenia ogrzewane od nieogrzewanych,
- docieplenie stropu nad nieogrzewaną piwnicą lub izolacja podłogi na gruncie,
- izolacja dachu lub stropu dachu.
Dofinansowanie nie dotyczy wymiany pokrycia dachowego.

• Modernizacja centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej i modernizacja instalacji centralnego ogrzewania i instalacji ciepłej wody użytkowej
• Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, ale ten element może być dofinansowany tylko w budynkach istniejących.
• Źródła ciepła, czyli w budynkach istniejących jest to wymiana starego źródła ciepła na nowe, spełniające warunki programu oraz instalacjach odnawialnych źródeł energii.
Dofinansowania mogą dotyczyć zarówno budynków, które są zamieszkałe, jak i budynków nowo budowanych, czyli takich, na które zostało wydane pozwolenie na budowę. Koszty mogą być kwalifikowane, jeżeli faktury, na podstawie których będzie wyliczana wysokość dofinansowania, będą wystawione z datą od 1 stycznia 2018 roku do 30 czerwca 2020 roku. Czyli zadanie może być rozpoczęte w momencie składania wniosku o dofinansowanie, ale trzeba mieć na uwadze, że nie może być zakończone w momencie składania wniosku. Dofinansowaniu mogą podlegać inwestycje rozpoczęte nie wcześniej niż 12 miesięcy przed dniem złożenia wniosku o dofinansowanie.

Pożyczka

Oprócz dofinansowania program przewiduje również udzielenie właścicielom domów jednorodzinnych pożyczki preferencyjnej. Oprocentowanie pożyczki będzie zmienne i aktualizowane co trzy miesiące. Oprocentowanie będzie sumą wysokości WIBOR-u trzymiesięcznego i 70 pkt bazowych (0,7%). Wartość WIBOR-u jest ogłaszana przez Narodowy Bank Polski. Na dzień dzisiejszy oprocentowanie pożyczki wynosi 2,41%. Warunkiem udzielania pożyczki jest to, że oprocentowanie nie może być niższe niż 2%, w przypadku spadku WIBOR-u. Planowany okres spłaty pożyczki może wynieść do 15 lat. Beneficjent decyduje przy zaciąganiu pożyczki jak szybko chce ją spłacać.

Program

Poleć ten artykuł na portalu społecznościowym

euslugi baner

program pos banner ogolny 750x200

Organizacje, miasta i stowarzyszenia partnerskie

                      zgzz2   

Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!