23 Paź 2018

 

Urząd Miejski w Zawidowie podpisał 23 umowy z mieszkańcami, na mocy których wymieniają stare piece na nowe i otrzymują 50 procentowy zwrot kosztów. Pięć gospodarstw domowych zrealizowało już inwestycje i otrzymało pieniądze.

Na dotacje dla mieszkańców Zawidowa Gmina otrzymała dofinansowanie w formie pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. W sumie kwota dotacji wynosi 50 proc. zadeklarowanych kosztów inwestycji.
Na początku października Gmina wypłaciła mieszkańcom pierwsze pieniądze. Są to właściciele domów jednorodzinnych albo mieszkań, którzy zrealizowali już swoje inwestycje tj. usunęli stare wyeksploatowane piece i zamontowali nowe, ekologiczne źródła ciepła.
Nowe, ekologiczne źródła ciepła to ogrzewanie elektryczne, pompy ciepła lub kotły piątej klasy na paliwa stałe\ biomasę (wg normy PN-EN 303-5:2012). Dotacja tj. 50% zwrot kosztów obejmowała przykładowo: demontaż starego pieca, zakup i montaż nowego kotła, koszty odbiorów kominiarskich, koszty robót budowalnych niezbędnych do instalacji nowego urządzenia, materiały, modernizację lub wykonanie instalacji c.o. etc.
W sumie ze wsparcia skorzysta jeszcze 18 gospodarstw domowych, które złożyły wnioski w Urzędzie Miejskim w Zawidowie w trakcie trwania naboru. Jak zaznaczają urzędnicy, był to pierwszy i ostatni nabór na wymianę pieca w ramach „Programu Ograniczania Niskiej Emisji” na Dolnym Śląsku. Zastąpi go rządowy program pn. „Czyste powietrze”, którym tak jak poprzednio zarządzać będą Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wnioski mieszkańców o dotacje wpływać będą prosto do wojewódzkich funduszy, a nie do urzędów gmin i miast. Samorządy nie będą już pośredniczyły w weryfikacji wniosków i dokumentów. Na wymianę starych kotłów na nowe Gmina Zawidów otrzymała dofinansowanie w formie pożyczki w kwocie 179.166,62 zł.
Czyste Powietrze w Zawidowie, zobacz więcej

Zadanie pn. Udzielenie dotacji osobom fizycznym na zmianę systemu ogrzewania celem ograniczenia niskiej emisji na terenie Gminy Miejskiej Zawidów – etap I realizowane jest przy wsparciu finansowym Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Umowa Nr 183/P/OA/JG/2018 z dnia 23 sierpnia 2018r.

Poleć ten artykuł na portalu społecznościowym

euslugi baner

program pos banner ogolny 750x200

Organizacje, miasta i stowarzyszenia partnerskie

                      zgzz2   

Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!