29 Paź 2018

W ubiegły czwartek w siedzibie Urzędu Miejskiego w Zawidowie gościli przedstawiciele niemieckiego miasta partnerskiego Bernstadt auf dem Eigen. W trakcie wizyty omówiono nowe formy współpracy polsko-niemieckiej.

Nowe projekty, wspólne zadania i wnioski euroregionalne były przedmiotem czwartkowego spotkania burmistrzów Zawidowa i Bernstadt a. d. Eigen. Obaj samorządowcy zadeklarowali chęć dalszej współpracy na wielu płaszczyznach życia publicznego. – Wspólne działania mają ten walor, że przewidziane są na nie pieniądze unijne, po które planujemy sięgnąć już na początku 2019 roku. Chcemy np. rozwijać współpracę obu szkół, stworzyć dzieciom i młodzieży szansę na ciekawe wyjazdy, kolonie integracyjne czy weekendowe wycieczki w trakcie wakacji – wymienia R. Łężny,
Samorządowcy dużo czasu poświęcili także ochotniczym strażom pożarnym, możliwościom ich dofinansowania i szkolenia po obu stronach granicy w ramach mikroprojektów.
Padły także pomysły wspólnej promocji poprzez podobne dla obu miast cechy zabudowy i średniowieczny układ architektoniczny. Obaj burmistrzowie za istotne uznali także poprawę miejskiej estetyki, w tym remont wiat przystankowych. W ramach współpracy polsko-niemieckiej zaplanowano także na przyszły rok projekt bajkowej ścieżki edukacyjnej dla najmłodszych dzieci.
Warto zaznaczać, iż współpraca Zawidowa i Bernstadt trwa od 2006 roku. Dzięki niej w mieście powstała sala sportowa im. Marianny i Władysława Margas, a w Bernstadt przebudowano Szkołę im. Klausa Riedla.

Poleć ten artykuł na portalu społecznościowym

euslugi baner

program pos banner ogolny 750x200

Organizacje, miasta i stowarzyszenia partnerskie

                      zgzz2   

Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!