13 Lis 2018

Biało-czerwone kotyliony, pieśni żołnierskie, wiersze patriotyczne, uroczyste apele, podniosłe akademie. Tak w Zawidowie świętowaliśmy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Wielkie świętowanie ku czci „Niepodległej” rozpoczęło się już w piątek 9. listopada w Szkole Podstawowej im. Bolesława Chrobrego.
Bielą i czerwienią błyszczały kotyliony, kwiaty z bibuły, widokówki do Polski, balony i mnóstwo ozdobnego materiału stanowiącego narodową dekorację sali gimnastycznej i całej szkoły. Niezwykle odświętnie prezentowali się także uczniowie i nauczycie, wspaniale wpisując się w charakter wydarzenia.

O godzinie 11.11 pojawiła się symboliczna „żywa” flaga złożona z uczniów SP. To oni wraz z całą społecznością szkoły, rodzicami, władzami samorządowymi i przedstawicielami miejskich jednostek organizacyjnych odśpiewali cztery zwrotki hymnu państwowego.
Tuż po tym, jak na sali sportowej wybrzmiał Mazurek Dąbrowskiego rozpoczęła się oficjalnie akademia. Uroczystość miała formułę audycji radiowej, która relacjonowała zawidowskie obchody niepodległościowe. W tworzeniu transmisji „live” wzięła udział cała szkoła oraz zaproszeni goście. Tego dnia nie było nikogo w murach Bolesława Chrobrego, kto nie zaśpiewałby „My, pierwsza brygada”, „O mój rozmarynie”, czy pieśni o „Wojence”
Audycje z miejskich obchodów co jakiś czas przerywały kartki z kalendarza, czyli momenty, w których prowadzący akademię przywoływali polską drogę do wolności. Niezwykle czarująco zaprezentowały się szkolne gimnastyczki, wykonując subtelny taniec z flagami. Na zakończenie akademii publiczność usłyszała jeszcze jeden hymn, hymn szkoły. „Pod Chrobrego sztandarem” dumnie zaśpiewali wybrani uczniowie.

Ośrodek Kultury w Zawidowie. 11 listopada 2018 

Niedzielne obchody 11 listopada w Zawidowie rozpoczęły się mszą świętą w intencji Ojczyzny, którą celebrowali ksiądz proboszcz Zbigniew Karaban i wikariusz Daniel Prętki.

Po mszy świętej wszyscy uczestnicy obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, na czele z pocztami sztandarowymi, delegacjami urzędów i instytucji, służb mundurowych oraz placówek oświatowych udali się ulicami miasta pod pomnik na Plac Zwycięstwa. Przemówienie wygłosił burmistrz Miasta, Robert Łężny, który przypomniał obecnym wielki wysiłek przodków włożony w zdobycie upragnionej niezależności. Po apelu wszystkie delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem, a dyrektor Ośrodka Kultury w Zawidowie, Konrad Tkaczyk, zaprosił na dalszą popołudniową część obchodów do sali widowiskowej.
Popołudniowa uroczystość rozpoczęła się o godzinie 16.00 patriotycznym występem zawidowskich harcerzy – „Kociej Skały” i „Aurory”. Ich występ poprzedziła animowana historia Polski, którą publiczność obejrzała na telebimie. Harcerze przypomnieli kilka listopadowych dni, które zdecydowały o losach Polaków, ich autonomii i prawie do życia w wolnej, niezawisłej Ojczyźnie.
Po harcerzach zaprezentowały się zawidowskie przedszkolaki. Najmłodsze pokolenie zaśpiewało i zatańczyło dla „Niepodległej”. Niedzielną uroczystość ubarwiły także dwa inne występy „Jarzębin” i Magdaleny Januszkiewicz. Wzruszające i dobrze znane pieśni o tęsknocie za wolnością publiczność wykonała z artystami, korzystając ze specjalnie przygotowanych na tę okazję zawidowskich śpiewników niepodległościowych.

 

Poleć ten artykuł na portalu społecznościowym

euslugi baner

program pos banner ogolny 750x200

Organizacje, miasta i stowarzyszenia partnerskie

                      zgzz2   

Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!