20 Lis 2018

W ubiegły piątek o godzinie 17.30 w sulikowskim GOK odbyło się spotkanie informacyjne dla mieszkańców Zawidowa, Sulikowa i Siekierczyna w sprawie dotacji unijnych na wymianę starych pieców na ekologiczne źródła ciepła. Teraz Urząd w Zawidowie czeka aż mieszkańcy wyrażą zainteresowanie projektem wypełniając ankietę, na którą maja czas do 30 listopada.

O dotacje dla mieszkańców wystąpi w mieniu gmin wyspecjalizowana organizacja „Centrum Technologii Energetycznych” ze Świdnicy. Aby jednak organizacja mogła sporządzić wniosek o dofinansowanie i wystartować w konkursie grantowym, który odbędzie się na wiosnę, gminy, w tym Zawidów, muszą uzyskać od swoich mieszkańców dwie podstawowe informacje:
1.ilu jest mieszkańców jest zainteresowanych otrzymaniem unijnej dotacji,
2.jakie nowoczesne źródła ogrzewania mieszkańcy chcą zamontować w swoich domach (budynkach jednorodzinnych).

W budynku jednorodzinnym wydzielone mogą być maksymalnie dwa lokale mieszkalne (zgodnie z przepisami pr.bud.). Dopuszcza się także inwestycje w budynkach wielorodzinnych (udział w projekcie właściciele mieszkań konsultują z Gminą). O dotację nie mogą wystąpić właściciele nowych domów, w których nie było dotychczas żadnego źródła ciepła. Albowiem WARUNKIEM KONIECZNYM w Programie jest wymiana obecnego źródła ciepła na nowe.

Ankieta, zbada zainteresowanie mieszkańców Zawidowa

W tym celu uruchomiono specjalną ankieto-deklarację, którą mieszkańcy wypełniają elektronicznie. W ankiecie wskazują np. rodzaj własności, rok budowy domu, wielkość budynku (kubatura), obecne źródło ciepła i jego moc, nowe-planowane źródło ciepła i jego kW. Składanie wstępnych deklaracji i ankiet udziału w projekcie odbywa się tylko i wyłącznie internetowo na stronie: www.cieplo.cte.fea.pl
Na wypełnienie ankiety mieszkańcy mają czas do 30 listopada br.
Wypełnienie ankiety i złożenie deklaracji nie jest jednoznaczne z uzyskaniem dofinansowania, jednak osoby, które w sposób rzetelny wypełnią deklarację zwiększają szansę na przyznanie dotacji. Ankiety i deklaracja nie są też wnioskiem o dotację, a źródłem wiedzy dla osób sporządzających wniosek aplikacyjny.
Na jakie nowoczesne źródła ciepła można uzyskać dofinasowanie?
Chodzi przede wszystkim o wymianę obecnych pieców na bardzo wygodne i tanie w eksploatacji pompy ciepła, fotowoltaikę, a także instalacje gazowe i kotły na pellet. W Programie RPO, który dofinansowuje takie inwestycje, nie można otrzymać dotacji na piece węglowe, nawet te najnowocześniejsze.

Dofinansowanie dla mieszkańców może sięgnąć 85 procent, a realna dotacja od 15 do 40 tys. złotych.


 

 

 

Poleć ten artykuł na portalu społecznościowym

euslugi baner

program pos banner ogolny 750x200

Organizacje, miasta i stowarzyszenia partnerskie

                      zgzz2   

Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!