09 Sty 2019

W ubiegłym roku Urząd Miejski w Zawidowie podpisał 23 umowy z mieszkańcami, którzy chcieli wymienić stare piece na nowe, ekologiczne źródła ciepła. Pięcioro z nich otrzymało już dotację, czyli 50 procentowy zwrot kosztów, pozostałe wypłaty zaplanowano na styczeń.

Na dotacje dla mieszkańców Zawidowa Gmina otrzymała dofinansowanie w formie pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. W sumie kwota dotacji wynosi 50 proc. zadeklarowanych kosztów inwestycji. Na początku października 2018 r. Gmina wypłaciła mieszkańcom pierwsze pieniądze, i byli to ci zawidowianie, którzy jako pierwsi zrealizowali swoje inwestycje tj. usunęli stare, wyeksploatowane piece i zamontowali nowe, ekologiczne źródła ciepła.
Ekologiczne źródła ciepła to ogrzewanie elektryczne, pompy ciepła lub kotły piątej klasy na paliwa stałe lub biomasę (wg normy PN-EN 303-5:2012). Dotacja tj. 50% zwrot kosztów obejmowała przykładowo: demontaż starego pieca, zakup i montaż nowego kotła, koszty odbiorów kominiarskich, koszty robót budowalnych niezbędnych do instalacji nowego urządzenia, materiały, modernizację lub wykonanie instalacji c.o. etc.
Na styczeń zaplanowano wypłatę dotacji dla pozostałych 18 gospodarstw domowych. Te montaż nowych urządzeń grzewczych zakończyły pod koniec 2018 roku.
Resumując wsparciem finansowym objęto 23 nieruchomości: 11 domów jednorodzinnych i 12 mieszkań. Aby móc uczestniczyć w programie, który dofinansowuje wymianę kotłów, należało na początku ubiegłego roku wypełnić wniosek i złożyć go w UM w Zawidowie w trakcie trwania naboru.

Na wymianę starych kotłów na nowe Gmina Zawidów otrzymała dofinansowanie w formie pożyczki w kwocie 179.166,62 zł.

Zadanie pn. Udzielenie dotacji osobom fizycznym na zmianę systemu ogrzewania celem ograniczenia niskiej emisji na terenie Gminy Miejskiej Zawidów – etap I realizowane jest przy wsparciu finansowym Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Umowa Nr 183/P/OA/JG/2018 z dnia 23 sierpnia 2018r.

 

Poleć ten artykuł na portalu społecznościowym

euslugi baner

program pos banner ogolny 750x200

Organizacje, miasta i stowarzyszenia partnerskie

                      zgzz2   

Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!