06 Lut 2019

Z takim pytaniem zwróciliśmy się do pani Mirosławy Ciereszko z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zawidowie, która na temat książkowych wyborów zawidowian wie naprawdę sporo.

Długie zimowe wieczory pozwalają zwolnić tempa. Więcej czasu spędzamy w domu i odpoczywamy. Dla wielu z nas to jeden z najlepszych momentów w roku, aby nadrobić straty w czytaniu. Ilu z nas sięga po książki w Zawidowie? Czytamy sezonowo? Czy systematycznie? O to zapytaliśmy p. Mirosławę Ciereszko, która od 32 lat pracuje w Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zawidowie.

- Mieszkańcy lubią czytać i chętnie korzystają z zasobów bibliotecznych. Orientują się w nowościach wydawniczych, rezerwują książki, a nawet wpisują na listę oczekujących, jeśli coś szczególnie ich interesuje i cieszy się popularnością – mówi M. Ciereszko.
Zdecydowana większość czytających to kobiety, mniej więcej około 50 roku życia, dowiadujemy się z rozmowy. Co wypożyczają? Tu panuje różnorodność, zaznacza nasza rozmówczyni. Najchętniej sięgają po książki obyczajowe z wątkiem miłosnym, ale lubią też kryminały i sensację. A zatem nie jest to tylko Daniel Steel, jak zwykliśmy sądzić. Sięgają także po Katarzynę Bondę i Remigiusza Mroza. Na ich przychylność może liczyć także Maria Nurowska czy Stanisława Fleszarowa-Muskat.
A panowie? - Mężczyźni chętniej stawiają na pozycje historyczne, literaturę faktu, thrillery, obyczajówkę i fantastykę. Ponadczasowy jest Stephen King i Andrzej Sapkowski, zaznacza M. Ciereszko. Lubią też książki Jacka Higginsa i Kena Folleta. Powracają też chętnie do dzieł Henryka Sienkiewicza czy Józefa Kraszewskiego.
- Bardziej jednorodna w swoich wyborach jest młodzież – podkreśla bibliotekarka. Najwięcej wypożyczonych pozycji jest tych z gatunku fantastyki i fantasy. Hitem była „Gra o Tron” G. Martina, „Eragon” H. Paolini, czy „Saga Zmierzch” S. Meyer.
Zawidowski księgozbiór to ponad osiemnaście tysięcy różnych tytułów, które można przeglądać bez wychodzenia z domu. Wystarczy wybrać adres https://szukamksiążki.pl/SzukamKsiazki/katalog/index.html?selectedAuth=484 by sprawdzić, czy interesująca nas publikacja jest w zasobach zawidowskiej biblioteki. Rezerwacji dokonują jednak tylko ci czytelnicy, którzy mają kartę biblioteczną. Kartę zakłada się szybko i łatwo w siedzibie zawidowskiej Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Poleć ten artykuł na portalu społecznościowym

euslugi baner

program pos banner ogolny 750x200

Organizacje, miasta i stowarzyszenia partnerskie

                      zgzz2   

Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!