09 Lip 2012

Podtopione boisko szkolne, zalane piwnice, budynki mieszkalne i ulice. Czwartkowa nawałnica, która przeszła nad regionem żniwo zebrała także w Zawidowie.

W ubiegły czwartek miasto nawiedziła potężna burza i ulewne deszcze. Pod wodą znalazły się pola sąsiadujące z lasem lubańskim. To stamtąd przyszła fala uderzeniowa, która podtopiła boisko szkolne i ulice Lubańską, Szeroką, Zgorzelecką i Wierzbową. Pod wodą znalazła się także ulica Słowackiego. Studzienki ściekowe nie nadążały odbierać wielkiej ilości wody. Stan wód na ulicach przekroczył pół metra. Woda podtopiła piwnice i zalała 11 budynków, w tym 16 lokali mieszkalnych.

W nocy z czwartku na piątek w mieście ogłoszono alarm przeciwpowodziowy. Od rana do urzędu zaczęli zgłaszać się poszkodowani . Szacowaniem szkód i tworzeniem dokumentacji popowodziowej zajęli się pracownicy zawidowskiego Urzędu Miejskiego i MOPS- u.

Poszkodowani przez nawałnicę dostaną szybkie zapomogi w kwocie do 6 tysięcy złotych. Pełniący funkcję burmistrza Marcin Rogacki już zwrócił się z wnioskiem do wojewody o wypłatę zasiłków. Na taką pomoc nie mogą niestety liczyć ci, którzy prowadzą działalność gospodarczą.

Nawałnica wyrządziła także szereg szkód w infrastrukturze miejskiej. Ucierpiało boisko szkolne i kanał deszczowy przy ul. Lubańskiej. Do remontu jest także pięć podtopionych ulic ze studzienkami deszczowymi i kanalizacyjnymi.

Dokładną wartość zniszczeń popowodziowych ustali komisja wojewódzka, którą powoła wojewoda dolnośląski. Chodzi głównie o szkody, które poczyniła woda na drogach, mostach i w budynkach użyteczności publicznej.

Poleć ten artykuł na portalu społecznościowym

euslugi baner

program pos banner ogolny 750x200

Organizacje, miasta i stowarzyszenia partnerskie

                      zgzz2   

Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!