Artykuły
14 Lis 2017

Klaster ma poprawić jakość powietrza i podnieść bezpieczeństwo energetyczne regionu. W jego skład weszło pięć zgorzeleckich samorządów, dwie spółki grupy kapitałowej PGE i dziesięciu lokalnych przedsiębiorców i instytucji.

- Klaster energii to stosunkowo nowy model biznesowy, który szybko znalazł podatny grunt w polskich warunkach. To jedna z wielu inicjatyw wpływających na innowacyjność nie tylko sektora energetycznego, ale i całego regionu. Cieszymy się, że taka kooperatywa powstaje na terenie powiatu zgorzeleckiego – mówiła Urszula Ciupak, Starosta Zgorzelecki, 25 października br., w dniu podpisywania porozumienia. Starosta podkreślała, że chodzi nie tylko o pieniądze do zdobycia na produkcję energii czy zagospodarowanie odpadów, ale też o stworzenie lokalnej niezależności tej części Dolnego Śląska.

- Południowo-Zachodni Klaster Energii j jest wyjątkowy, bo weszły do niego spółki energetyczne PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna oraz PGE Energia Odnawialna. - To się po prostu będzie opłacać. Koordynator klastra będzie dbał o to, by związać regionalnych twórców z lokalnymi odbiorcami i zaproponować im najlepszą cenę na rynku – mówi prezes PGE GiEK S.A. Sławomir Zawada.
Do klastra weszły nie tylko spółki energetyczne i samorządy powiatu zgorzeleckiego, ale też prywatne firmy. - Liczymy na ścisłą współpracę. Planujemy rozbudowę szklarni o kolejne 40 hektarów - mówi Robert Zarzecki, prezes grupy Citronex, produkującej pomidory przy wykorzystaniu odpadowego ciepła z elektrowni Turów.

Południowo-Zachodni Klaster Energii ma przyczynić się do poprawy lokalnego bezpieczeństwa energetycznego, zapewniając uzyskanie efektywności ekonomicznej oraz poprawiając stan środowiska, w tym jakość powietrza. Projekt uwzględnienia lokalną specyfikę i potrzeby aktywizowania rozwoju regionu poprzez wykorzystanie dostępnych lokalnie zasobów energetycznych, m.in. wysokosprawnej kogeneracji i odnawialnych źródeł energii.

Porozumienie o zawiązaniu Południowo-Zachodniego Klastra Energii podpisały następujące podmioty: Powiat Zgorzelecki, Gmina Bogatynia, Gmina Węgliniec, Gmina Pieńsk, Gmina Zawidów, spółki Grupy Kapitałowej PGE – PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna (Elektrownia Turów i Kopalnia Węgla Brunatnego Turów) oraz PGE Energia Odnawialna, a także lokalni przedsiębiorcy – Przedsiębiorstwo Usługowo-Produkcyjne ELTUR-SERWIS, Przedsiębiorstwo Usługowo-Produkcyjne TOP SERWIS, MegaSerwis, EPORE, Przedsiębiorstwo Transportowo-Sprzętowe „Betrans”, ELBEST, Polskie Pomidory, Citronex I, Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej oraz Wielospecjalistyczny Szpital – Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Zgorzelcu.

Poleć ten artykuł na portalu społecznościowym

euslugi baner

program pos banner ogolny 750x200

Organizacje, miasta i stowarzyszenia partnerskie

                      zgzz2   

Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!